Uudiseid Pakri saartelt

Pakri saarte V üldkogu
Püsiasustusega väikesaarte seaduse ehk PVS kohaselt ei ole saarvaldades üldkogu kokkukutsumine kohustuslik. Mittesaarvaldades ei ole tihti kohalik omavalitsus huvitatud üldkogu kokkukutsumisest.

Lääne-Harju vald on huvitatud kogukondade kaasamisest ja seega on olnud asjade loomulik käik see, et Pakri saarte kogukond pidas 27.juunil V üldkogu, kuhu oli kohale tulnud ka vallavanem Jaanus Saat koos kommunikatsioonijuhi Kadri Kauksiga.

Pakri kogukond arutas üldkogul mitmeid olulisi teemasid nagu puurkaevu tehnika transport saarele, mis hetkel on takerdunud sobiva merealuse leidmise taha, vajadus stabiilse elektri järele, saartevahelise tammtee laudise vahetus jmt.

Kõige viimase punktina oli päevakorda lisatud saarevanema valimine. Uueks Pakri saarte saarevanemaks valiti kogukonna poolt Erik Söderberg.


Paldiski kogukonnapäevad ja kogukonnakomisjon

1. ja 2.juulil korraldas Lääne-Harju vald Paldiski igasuvised kogukonnapäevad.

Kogukonnapäevade projekti vedas Lääne-Harju valla arendusnõunik Käti Teär-Riisaar, kes palus mind tutvustada Pakri saari valla peaväljakul asunud laval. 10 minutit rääkida saartest ei saa ju olla keeruline, eks.

Nii mina, Jana Stahl, Pakri saarte endine saarevanem rääkisingi 2.juulil Pakri saartele sõitmise võimalustest, nende saarte huviväärsustest ja ajaloost. On ju saared, kus inimasustus katkes poolesajaks aastaks, endiselt salapärased ning ehk sai mõni kuulaja teada mõne fakti, mis teda paneb edaspidi rohkem uurima kodukoha ajalugu, sest asuvad ju Pakri saared Paldiskist ainult 2-3 km kaugusel ning täna on mitmeid võimalusi sõtmiseks saartele nii Paldiski Lõunasadamast kui ka Kurkse sadamast.

Sarnaselt valla haldusalas olevate Pakri saarte üldkogu toimimisele juba viiendat aastat, mis on kogu Eesti ulatuses pigem erandlik, toimetab Lääne-Harju vallas ka kogukonnakomisjon. Kogukonnakomisjon on nõuandev kogu vabatahtlikest valla eri piirkondade esindajatest. Tegemist on ametliku vallavalitsuse komisjoniga, mis on seni Eestis ainulaadne selline mudel, kus vallavalitsuse juurde on loodud nõuandev kogu valla eri piirkondi kaasavalt.

Jana Stahl
Pakritelt

Search
Rubriigid

Eesti Saarte Kogu on Euroopa Väikesaarte Ühenduse ESIN liige.

Eesti Saarte Kogu on ka Facebookis

Eesti Saarte Kogu MTÜ
Reg. nr. 80058628
Postiaadress: Tallinna 19, 93811 KURESSAARE
Tel: +372 5217448
E-post: eestisaartekogu@gmail.com
a/a  EE167700771010055866LHV 

Eesti Saarte Kogu MTÜ juhatus:

  • Juhatuse esimees Meelis Mereäär
  • Liina Miks
  • Jana Stahl 

Eesti Saarte Kogu on Eesti Kultuuriseltside Ühenduse ametlik koostööpartner.