Vahase

Väike Vahase saar üsna Abruka läänepoolse külje ja Vaherahu sääre all on kuidagi uudishimuliku merihobukese (Hippocampus punctulatus) moodi.

Tegelikult on praeguseks 65,5 hektari suurune merest kerkinud maatükk kasvanud esimesest kivireast mõnusaks suvise olemise paigaks ligi tuhat aastat. Saarest läänes laiub Sõrve meri oma lestapüügi liivadega ja idas asub mõnesaja meetri kaugusel Abruka, kus kasvab Euroopa kõige põhjapoolsem laialehine salumets.

Kahe saare vahelist väina kutsutakse Vahase silm ehk vanasti ka Vahasuu, mille järgi ka saart hüüti Vahastuks või Vahesooks, sest saarekesel on põhja-lõuna suunaliste randvallide moodustumisel tekkinud vallide vahele piklikke järvi, mis aja jooksul soostusid ja nüüd roogu kasvatavad.

Silmas aga tuhnivad kesksuvel ninaga mudast põhja sihvakad angerjad. Ümberringi säbrutab vesi ja seistes kadakavälul hoomad, et Vahase suurim keskkonna väärtus on puhas mereõhk, looduse puhtus ja kordumatu eripära.

2000. aastal süvendati paatidele piisav kanal Tõuga otsa, kus nüüd on maabumiseks ka tugevalt ankurdatud ujuvsild. Lühimat mereteed kaudu pääseb Vahasele Roomassare sadama kaudu.

Eesti Saarte Kogu on Euroopa Väikesaarte Ühenduse ESIN liige.

Eesti Saarte Kogu on ka Facebookis

Eesti Saarte Kogu MTÜ
Reg. nr. 80058628
Postiaadress: Tallinna 19, 93811 KURESSAARE
Tel: +372 5217448
E-post:eestisaartekogu@gmail.com
a/a EE167700771010055866 LHV

Eesti Saarte Kogu MTÜ juhatus:

  • Juhatuse esimees Meelis Mereäär 
  • Liina Miks 
  • Jana Stahl

Eesti Saarte Kogu on Eesti Kultuuriseltside Ühenduse ametlik koostööpartner.